פטור-יאזיס

9 דברים שאתם לא יודעים על פסוריאזיס

האם טבק ואלכוהול מגדילים את הסיכון, מה הקשר לסוכרת ולמה לא כדאי להיות בלחץ: ביקשנו מד"ר רון יניב, מומחה למחלות עור ולרפואה אסתטית, לשתף אותנו בכמה עובדות מעניינות במיוחד על המחלה

1. על פי היסטוריונים, הפסוריאזיס ("ספחת" בעברית) מופיעה בתנ"ך. המונח שבו השתמשו בשפה המקראית היה "צרעת", שאינה המחלה הזיהומית שנקראת בימינו בשם זה. המחלה הזאת נתפסה כעונש על חטא: האמונה המקובלת באותה התקופה הייתה כי חולי פסוריאזיס הביאו את זה על עצמם. דעה קדומה נוספת שהייתה מושרשת באותם זמנים הייתה כי מדובר במחלה מדבקת. זו הסיבה לכך שחולי הפסוריאזיס הורחקו מהחברה, וחלקם אפילו נשרפו על המוקד.

2. לאורך ההיסטוריה, פותחו תרופות רבות ומגוונות שנועדו להרגיע את התופעה העורית או את הגירוי שגורם הפסוריאזיס. בין השאר, השתמשו בתה עשוי משמן עצים וגם בשמן דגים. אבל אין ספק שה"תרופה" המוזרה ביותר היא זו שהתגלתה כתובה על נייר פפירוס עתיק, בו הובא מתכון למרקחת שעשויה מבצל, מלח ים ושתן.

3. בעוד שעדיין יש צורך במחקר נוסף כדי להבין לעומק את הפסוריאזיס, דבר אחד ידוע כיום בוודאות מוחלטת: זוהי איננה מחלה מדבקת. במילים אחרות, החולה לא יכול להפיץ את המחלה באמצעות מגע, רוק או יחסי מין.

Content_item_15_C

ד"ר רון יניב

4. מחקר עדכני שנערך בדנמרק גילה כי לפסוריאזיס יש קשר למשקל עודף ולסוכרת מסוג 2. החוקרים גילו כי אצל אנשים הסובלים מסוכרת סוג 2 יש סיכוי של יותר מ-50% לפתח פסוריאזיס לעומת אנשים שאינם חולים בסוכרת. המחקר גם מצא כי חומרת הפסוריאזיס עולה ככל שמשקלו של אדם גבוה יותר. לא ברור בדיוק איך הסוכרת ומשקל היתר תורמים להופעת הפסוריאזיס. ידוע כי גם גנטיקה, עישון ושתיית אלכוהול מהווים גורמי סיכון למחלה.

5. בנוסף למצבה של המערכת החיסונית של האדם, ישנם גורמים גנטיים שתורמים להתפתחות המחלה. לאנשים שלוקים בפסוריאזיס יש בדרך כלל קרוב משפחה אחד או יותר שסובלים מהמחלה. עם זאת, העובדה שיש לכם בני משפחה חולים אינה אומרת בהכרח שגם אתם תחלו. לפחות ל-10% מהאוכלוסיה הכללית יש את אחד הגנים שיוצרים את הנטייה לפסוריאזיס, ולמרות זאת רק 2%-3% מהאוכלוסיה אכן מפתחים את המחלה.

6. אחד מגורמי הסיכון למחלה הוא לחץ נפשי. ידוע שלחץ נפשי מחליש את המערכת החיסונית, ולכן הוא תורם להופעת הפסוריאזיס.

7. אם אחד ההורים שלכם לקה בפסוריאזיס, קיים סיכוי גבוה מהממוצע שגם אתם תחלו. אם שני ההורים הם חולי פסוריאזיס, הסיכוי גדל עוד יותר.


" מחקר עדכני שנערך בדנמרק מצא כי חומרת הפסוריאזיס עולה ככל שמשקלו של אדם גבוה יותר. ידוע כי גם גנטיקה, עישון ושתיית אלכוהול מהווים גורמי סיכון למחלה "


8. נשאי HIV או חולי איידס נוטים יותר לפתח פסוריאזיס. בנוסף, ילדים ומבוגרים צעירים עם זיהומים חוזרים ונשנים, כגון דלקת גרון, עלולים להיות בסיכון מוגבר.

9. עישון טבק מעלה את הסיכון ואת חומרת הפסוריאזיס, ועשוי לגרום להתפתחות המחלה.

לכתבות נוספות