הפסוריאזיס שלי

״יש לנו הרבה כלים לטיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית״

כ-30% מחולי הפסוריאזיס עלולים לפתח דלקת מפרקים פסוריאטית, מחלה שעלולה ליצור עיוותים ולגרום כאב וסבל. פרופ׳ מרב לידר, מנהלת היחידה הראומטולוגית בבית החולים שיבא בתל השומר, מסבירה איך מאבחנים וכיצד מטפלים

״דלקת מפרקים פסוריאטית עלולה להיות מחלה הרסנית״, קובעת פרופסור מרב לידר, מנהלת היחידה הראומטולוגית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. ״זו מחלה שכיחה שכשליש מחולי הפסוריאזיס מפתחים. דלקת המפרקים יכולה לערב מפרק אחד, הרבה מפרקים או גידים. לפעמים היא מערבת גם את האגן ואת עמוד השדרה״.

״כשיש דלקת לא מטופלת במפרק, היא שוחקת אותו – ומגיעים למצב של מפרקים מבוגרים לגילנו״, מסבירה פרופ׳ לידר. ״זה יכול ליצור עיוותים ומגבלות בתפקוד של האיברים שנפגעו. לכן חשוב לעשות את האבחון מוקדם ולא להתעכב. אחד הדברים החשובים זה להיות מודע. אם יש כאבים במפרק או תחושה כללית של כאבים בגוף ועייפות – יכול להיות שאלה ביטויים מפרקים או גידיים של דלקת מפרקיים פסוריאטית. במצבים כאלה כדאי לגשת לבירור אצל ראומטולוג כדי לזהות את מקור הכאבים, להבין אם מדובר בתהליכים ניווניים או דלקתיים, ואז להתאים את הטיפול״.

״יש לנו ארגז כלים טיפולי גדול מאוד״, ממשיכה פרופ׳ לידר. ״אנחנו יכולים לתת הזרקה למפרק או לגיד, להשתמש במשחות לפסוריאזיס קל בעור ויכולים להתקדם לטיפולים אחרים. הטיפולים הביולוגיים שנכנסו לשימוש בשני העשורים האחרונים, עשו מהפכה גדולה וכיום כמעט עם כל מטופל, אפשר להגיע למצב שהמחלה בשליטה. אנחנו לא מוצאים ממאירות בשכיחות גבוה יותר בקרב מי שקיבל טיפולים ביולוגיים, שנחשבים לבטוחים ויעילים״.

״הטיפול כיום מותאם אישית לדברים שהכי מפריעים למטופל״, מסכמת פרופ׳ לידר. ״הוא יכול להשפיע בצורה משמעותית על איכות החיים שלו״. אז אם גם אתם סובלים מפסוריאזיס ומרגישים כאבים במפרקים או עייפות כללית, אין סיבה להתעכב. פשוט פנו לרופא המטפל שלכם.

לסקירה מקיפה על כל הטיפולים הקיימים למחלה – אנא לחץ כאן

DAGenMed/2020/015

לכתבות נוספות