הפסוריאזיס שלי

אז מה בעצם ההבדל בין תרופה ביולוגית לתרופה שאינה ביולוגית?

טיפולי ביולוגי בפסוריאזיס הוא דרך נוספת ויעילה לטיפול במחלה. אבל במה הם שונים הטיפולים הביולוגיים מהתרופות הסיסטמיות שאינן ביולוגיות? סקירה

אם חליתם בפסוריאזיס, אתם בוודאי יודעים שלמרות שהטיפול במחלה מותאם אישית לכל חולה וחולה, במקרים רבים אין די בהם כדי למנוע את תסמיני המחלה: גירוד, כאב ורבדים עוריים. אם אתם סובלים מתופעות אלו, אולי הגיע הזמן להתייעץ עם הרופא שלכם ולבחון איתו את הטיפול התרופתי המתאים לכם. יתכן שהרופא יציע לכם טיפול שאינו ביולוגי, או טיפול ביולוגי בפסוריאזיס.

אז מה ההבדל בעצם בין תרופות ביולוגיות לתרופות שאינן ביולוגיות?

התרופות הביולוגיות מתערבות בפתולוגיה של מנגנון המחלה עצמו. תרופות אלו פועלות באופן מדויק כנגד מרכיבים מסוימים במערכת החיסון הגורמים ליצירת פסוריאזיס. אצל חולי פסוריאזיס תאי מערכת החיסון, וביניהם גם תאים הנקראים לימפוציטים מסוג T, פועלים באופן לא תקין וגורמים להפרשה של חלבונים המכונים ציטוקינים, והם אלה שאחראים על תופעות המחלה. התכשיר הביולוגי פועל נגד הציטוקינים.

Content_item_02_C

 

התרופות שאינן ביולוגיות עשויות מחומר סינטטי שמיוצר במעבדות ומופק במפעלים. לעומת זאת, רוב התרופות הביולוגיות הן סוג של נוגדנים שמחקים נוגדנים אנושיים או זהים להם. תהליך הפקתם מורכב מאוד ויקר. במילים פשוטות, כדי לייצר תרופה ביולוגית ברוב המקרים נוטלים חלבון אנושי ומגדלים אותו בתוך נשא ביולוגי חי (לא אדם) אשר מתחלק ויוצר את אותו חלבון בכמויות רבות (שיכפול). לאחר מכן מפיקים מהנשא את החלבון כחומר פעיל.
כיוון שהתרופות הביולוגיות מחקות חלבונים שקיימים בגוף האדם, בחלק גדול מהמקרים אין להן את תופעות הלוואי שיש לתרופות שאינן ביולוגיות. עם זאת, עשויות להיות להן תופעות לוואי אחרות, חלקן קשורות למנגנון הפעולה שלהן.
בשורה התחתונה, לשימוש בתרופות הביולוגיות יש יתרון מרכזי והוא המנגנון הסלקטיבי יותר של התרופה באתר המטרה.
הבדל חשוב נוסף הוא באופן הנטילה: התרופות שאינן ביולוגיות ניטלות לרוב דרך הפה כטבליה, כנוזל או בכמוסה. התרופות הביולוגיות ניתנות במרבית המקרים בהזרקה עצמית בבית (רק תרופה אחת מהן ניתנת בעירוי במרפאה). את התרופות הביולוגיות יש לאחסן במקרר.

האם לא מוטב פשוט לתת לכל החולים טיפול ביולוגי מההתחלה?

ד"ר פבלובסקי, מומחה למחלות עור: "ההחלטה לגבי טיפול ביולוגי בפסוריאזיס היא כזו שצריכה להיעשות על ידי הרופא המטפל, תוך שיקול דעת מורכב. למרות שהתרופות הביולוגיות אינן מתאימות לכולם, הן יכולות להיות אופציה יעילה עבור המועמד הנכון".

לכתבות נוספות