הפסוריאזיס שלי

מדריך: מי זכאי לתרופה ביולוגית?

התרופות הביולוגיות לטיפול בפסוריאזיס בינונית עד קשה יעילות ונותנות תקווה חדשה לחולים. לא כולם זכאים להן. אז מהם הקריטריונים ואיך עובד התהליך? שאלנו את ד"ר זיאד חמאיסי מבית החולים רמב"ם ורשת "כללית מושלם"

גב' בלה פפר (60) חלתה בפסוריאזיס ב-1993. זה קרה לאחר שבתה מאיה נפטרה מסרטן בגיל 11, אחרי שסבלה מלוקמיה קטלנית. שנה לאחר מכן נפטר גם אביה של בלה – ואז התפרצה אצלה המחלה. "זה התחיל עם מספר נגעים בברכיים ובמרפקים, ולאט לאט זה הלך והתפשט בכל הגוף", היא משחזרת. "אחד המאפיינים הבלתי נסבלים של המחלה זה גירודים נוראיים בכל הגוף שאינם נפסקים".
היא התחילה, כמו כל החולים, במריחת משחות לטיפול בבעיית הגרד בעור ובירידה לים המלח, אולם המחלה הלכה והחמירה והגירודים בגוף נמשכו. בין השנים 2000 ל-2013 היא התאשפזה 14 פעמים בהדסה עין כרם, כשכל אשפוז ארך בין שלושה שבועות לחודש.

פפר הייתה בין החולים הקשים בארץ: כ-98% משטח הגוף שלה כוסה בנגעים גדולים. גם כשהשתתפה בקבוצת ניסוי לתרופה הביולוגית הראשונה, ההתחלה הייתה פסימית. "לצערי היא לא הועילה, הגרד בעור לא הפסיק והמשכתי הלאה לטיפולים אחרים. הייתה תרופה אחת שניקתה אותי לחלוטין ולהרבה זמן, אבל שיווקה הופסק וזה גרם לי להתפרצות קשה שבגללה הייתי מאושפזת חודש ימים".
המהפך התרחש כשעברה לתרופה ביולוגית אחרת. "התרופה החדשה יצרה שינוי כעבור שבוע בלבד. היום אני נקייה לגמרי, וממשיכה להזריק פעם בחודש. אני רוצה שלחולים תהיה מודעות לטיפול במחלה ושהתרופות תהיינה זמינות. חשוב שאנשים יטופלו, משום שפסוריאזיס היא מחלה רב-מערכתית ואם היא לא מטופלת היא עלולה לגרום לפגיעות נוספות, מלבד חוסר הנוחות בחיי היומיום, הפריחה בעור והגירודים בגוף".

 

לא כולם זכאים

פפר לא לבד. חולי פסוריאזיס רבים במצב בינוני עד קשה, שסבלו במשך שנים ארוכות מהמחלה, חווים שיפור משמעותי במצבם מרגע שהם מתחילים לקבל תרופות ביולוגיות חדשניות. תרופות אלה עשויות למעשה מחלבון המופק בשיטה של הנדסה גנטית. חלק מהטיפולים הביולוגיים מבוססים על נוגדנים שמעכבים באופן ממוקד מרכיבים מסוימים במערכת החיסונית של הגוף. בשונה מהתרופות הוותיקות הסיסטמיות (הניטלות כטבליה דרך הפה), שיכולות לגרום לדיכוי כללי של מערכת החיסון, התרופות הביולוגיות מעכבות באופן ממוקד רק זרוע מסוימת במערכת החיסון.
לא כל החולים זכאים לקבל את התרופות הביולוגיות. הן הוכללו בסל התרופות של משרד הבריאות תחת קריטריונים מסוימים שיש לעמוד בהם על מנת להיחשב לזכאים.
פנינו לד"ר זיאד חמאיסי, מומחה לרפואת עור ומין בבית החולים רמב"ם וברשת "כללית מושלם", על מנת לקבל תשובות ברורות בנוגע לקריטריונים לזכאות.

 

מהם התנאים לקבלת טיפולים ביולוגיים?

"מרשמים לקבלת התרופות הביולוגיות לטיפול בפסוריאזיס ניתנים כיום רק לחולים במצב בינוני עד קשה שלא הגיבו, או הגיבו חלקית או כאלה שפיתחו תופעות לוואי לתרופות הקיימות".

Content_item_04

ד"ר זיאד חמאיסי

מיהו חולה בינוני עד קשה? איך מודדים את זה?

"צריך ששטח העור הנגוע יעלה על 50% משטח הגוף, או לחילופין שתהיה מעורבות של אזורים רגישים בגוף כמו כפות ידיים ורגליים ואיברים רגישים כמו אברי המין".

האם יש עוד תנאים?

"כן. תנאי שני, הכרחי גם כן, הוא כישלון או התוויית נגד של שתי תרופות סיסטמיות (הניטלות דרך הפה) או פוטותרפיה (אור אולטרה סגול /ים המלח)".


בלה פפר: "התרופה החדשה יצרה שינוי כעבור שבוע בלבד. היום אני נקייה לגמרי, וממשיכה להזריק פעם בחודש. אני רוצה שלחולים תהיה מודעות לטיפול במחלה ושהתרופות תהינה זמינות"


איך עובד תהליך קבלת הזכאות?

"מטופל שמבקש טיפול ביולוגי צריך להיבדק אצל רופא עור. במידה שהרופא קבע שהחולה מתאים לטיפול ביולוגי, הרופא יגיש את הבקשה לגורם המאשר בקופת החולים המבטחת. רוב הטיפולים הביולוגיים ניתנים בהזרקה עצמית על-ידי המטופל עצמו, ללא צורך להגיע למרכז טיפולי. החולה עובר הדרכה ראשונית על-ידי אחות, ומזריק לעצמו. ברוב המקרים התרופה הביולוגית היא הטיפול היחיד שיינתן למטופל, ללא צורך בשילוב עם טיפול מקומי או מערכתי".

מה עוד יבדוק הרופא מלבד להגיש את הבקשה?

"היות שקיימת אפשרות לתופעות לוואי, כולל התעוררות זיהומים כגון שחפת ריאה, כל חולה שמועמד לקבל טיפול ביולוגי צריך לעבור הכנה שתכלול בין השאר בדיקה אם הוא חלה בעבר בשחפת. במידה ויתברר שהמטופל נחשף לשחפת, הוא יצטרך לעבור טיפול מניעתי בשחפת בטרם קבלת הטיפול הביולוגי. בדיקות נוספות יתבצעו בהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל".

למי אסור לקבל תרופה ביולוגית גם אם הוא עומד בזכאות?

"חולים במחלת סרטן פעילה או שהייתה פעילה במהלך חמש השנים האחרונות".

ילדים יכולים להיות זכאים לקבל תרופה ביולוגית?

"כן. רק שתיים מהתרופות מאושרות לילדים ויש תרופה במיועדת למבוגרים בלבד".

 

מקור: חוזר המנהל הכללי מס‘ 16/2 מיום 21.1.2016 הרחבת סל שרותי הבריאות לשנת 2016.

לכתבות נוספות