הפסוריאזיס שלי

המדריך השלם לטיפול בפסוריאזיס

החולים הקלים מסתפקים במשחות, הקשים יותר עוברים טיפול בקרני אור ונוטלים תרופות, ובמקרים בהם התגובה אינה מספקת יש מעבר לטיפולים ביולוגיים בזריקות. סקירה

לרשותם של חולי הפסוריאזיס עומד מגוון של פתרונות וטיפולים, שיכולים להקל עליהם את ההתמודדות עם המחלה. מאחר שמדובר במחלה כרונית שאינה ניתנת לריפוי מלא, המטרה של טיפול בפסוריאזיס היא שיפור המצב ושליטה בביטוי המחלה. הטיפולים משתנים לפי מידת החומרה. אספנו את השיטות והטיפולים למדריך מקוצר.

פסוריאזיס קל: טיפול בקרמים ומשחות

באופן התחלתי, טיפול בפסווריאזיס כולל את שימון העור בעזרת קרמים, משחות ותחליבי לחות שמפחיתים את כמות הקשקשת ואת תחושת הגרד. הקרמים והמשחות מכילים חומרים פעילים כמו חומצה סליצילית, שעוזרת להורדת הקשקשת, וסטרואידים – שניתנים בשל האופי הדלקתי של המחלה. יש בהם גם ויטמין D שעוזר בדיכוי ההתרבות המהירה של הקשקשת ויש לו גם השפעה אנטי דלקתית.

עולים דרגה: טיפול בקרני אור

במצב של מעורבות נרחבת יותר של הפסוריאזיס, עולים דרגה לטיפול פוטותרפי. מדובר בטיפול בקרני UV (אולטרה סגול). הטיפול הזה מחקה את קרני השמש בצורה מלאכותית. מדובר בטיפול יעיל ביותר הניתן בעיקר כאשר הפסוריאזיס שטחית, כלומר ללא קשקשת עבה.
ניתן לתת טיפול זה לחולים בכל גיל, החל מהגיל בו ניתן להסביר לחולה את מהות הטיפול ואת מנח העמידה במכונה. הטיפול ניתן לשילוב בחיי היומיום. הטיפול בפוטותרפיה על כל סוגיה חייב להיעשות על ידי אחות/טכנאי מיומן בהשגחת רופא עור מומחה.

טיפול בפסוריאזיס בים המלח: שילוב של חשיפה מודרכת לשמש + טבילה במי הים.

הטיפול האקלימי הזה צריך להינתן ברצף לפחות במשך שבועיים. טיפול למשך מספר ימים בודדים אינו יעיל.
היות שיעילותו של טיפול בפסוריאזיס בים המלח גבוהה בין אפריל לאוקטובר, וכיוון שהשיפור שניתן להגיע אליו בזכות פוטותרפיה ברוב המקרים לא עולה על 6-8 חודשים, ניתן לטפל במשך אותה שנה הן בפוטותרפיה והן בים המלח.
מה הן תופעות הלוואי של טיפול בקרני אור? עשוי להופיע אודם ברמה המקבילה לכוויה בדרגה קלה. המטופל עלול גם לחוש עקצוץ, גרד ותופעות לוואי לטווח ארוך כמו הזדקנות העור, קמטים, כתמים וגידולי עור. למרות זאת, הטיפול הפוטותרפי נחשב בטיחותי.

פסוריאזיס ברמה בינונית וקשה

טיפולים סיסטמיים
במקרים בהם הטיפולים המקומיים והפוטותרפיה אינם מספקים, הרופאים עוברים לטיפולים תרופתיים, שאותם נוטל חולה הפסוריאזיס דרך הפה. ישנם מספר טיפולים  תרופתיים אשר עובדים במנגנונים שונים  וניתנים על פי שיקול דעתו של הרופא.
מה הן תופעות הלוואי? לכל תרופה עלולות להיות תופעות לוואי. לפירוט נא לעיין בעלון לצרכן הנמצא באריזת התכשיר. למידע נוסף ניתן לפנות לרופא או הרוקח.

טיפולים ביולוגיים בזריקות
אלה הן תרופות החוסמות באופן ממוקד את אחד או יותר מתהליכי הדלקת המעורבים במחלת הפסוריאזיס. הטיפולים הביולוגיים הרחיבו את מגוון האפשרויות של טיפול בפסוריאזיס במצב  בינוני עד קשה. תרופות ביולוגיות הינן חלבונים המופקים מן החי (בשיטות של הנדסה גנטית). תפקידן הוא לעכב את התהליכים במערכת החיסון המביאים בסופו של דבר להופעת הפסוריאזיס. הטיפול ניתן בזריקות תת-עוריות. טיפול זה ניתן במצבים בינונייים עד קשים.
הטיפולים הביולוגים הינם מבין הטיפולים החדשניים ביותר הקימים כיום לטיפול במחלה.
מהן תופעות הלוואי? לכל תרופה עלולות להיות תופעות לואי, לפירוט נא לעיין בעלון לצרכן הנמצא באריזת התכשיר. למידע נוסף ניתן לפנות לרופא או הרוקח.

 

מקור: הנחיות קליניות לטיפול בספחת פסוריאזיס, ערוך ע"י ועדה מקצועית מטעם החוג לפסוריאזיס והאיגוד הישראלי לרפואת עור ומין, ההסתדרות הרפואית בישראל, האגף למדיניות רפואית, 2014.

pat Cos PsO 58 20 nov 2020

לכתבות נוספות