הפסוריאזיס שלי

איך תדעו אם אתם סובלים ממחלות נלוות לפסוריאזיס?

המחלות שנלוות לפסוריאזיס דומות לשורה של מצבים רפואיים אחרים. אז איך נדע מתי כאב מפרקים או כאב בטן מחייב בירור ומתי צריך להתייעץ עם הרופא? ד״ר חגית מץ מסבירה

יותר מ-200,000 ישראלים סובלים מפסוריאזיס. זוהי מחלת עור כרונית דלקתית, שביטויה העיקרי הוא נגעים אדומים מכוסים בקשקשת ומלווים לעיתים בגרד. כיום משתרשת ההתייחסות לפסוריאזיס כאל מחלה רב מערכתית אשר עלולה לערב מערכות נוספות בגוף ולהשפיע גם מתחת לעור. בבסיס מעורבות זו עומד תהליך דלקתי. המשמעות היא שיש חולים, בעיקר אלו שמוגדרים כלוקים במחלה בדרגת חומרה קשה, שעלולים לסבול גם ממחלות נלוות, שאופייניות לפסוריאזיס. אבל איך יודעים אם ומתי זה קורה? ד"ר חגית מץ, מומחית למחלות עור, מנהלת שירות פסוריאזיס ופוטותרפיה בבית החולים איכילוב בתל אביב, מסבירה מה הם התסמינים שעלולים להעיד על מחלות נלוות, ודורשים מחולי פסוריאזיס בירור רפואי מעמיק.

אחד מאותם מצבים הינו דלקת מפרקים פסוריאטית. כ-30 אחוז מחולי הפסוריאזיס יושפעו ממנה. אנשים רבים סובלים מכאבי מפרקים לאורך חייהם משלל סיבות, לדוגמה על רקע פעילות גופנית מאומצת, שחיקת מפרקים, השמנת יתר או רקע דלקתי. אז איך אפשר להבדיל בין המצבים השונים ומתי כדאי להיוועץ ברופא?

בדלקת מפרקים פסוריאטית, המטופל סובל בעיקר מכאבים במפרקים הקטנים של כפות הידיים והרגלים ומקשיים בהתחלת תנועה – בעיקר בבוקר עם הקימה. בנוסף לכך ידווח המטופל על נפיחות מפרקים שמלווה באודם וחום מקומי. ייתכנו בנוסף כאבים ונפיחות גידים, כאבי גב תחתון וכאבים במפרקים נוספים (עמוד שדרה צווארי, ירכיים ועוד). ״כל אלו ועוד הם סימנים היכולים לרמז על אפשרות של דלקת מפרקים פסוריאטית״, מסבירה ד״ר מץ. ״אי טיפול עלול להגביר את הכאב ועלול להביא להידרדרות עד כדי חוסר תפקוד של האיברים הפגועים, עיוות המפרק ואף שיתוק״. לכן, במקרה של כאבים במפרקים, ובמיוחד כשיש פסוריאזיס ברקע, חשוב לפנות לבדיקת ראומטולוג. בעזרת השאלות המתאימות, בדיקה גופנית מקיפה, בדיקות מעבדה והדמיה מתאימה, הראומטולוג יוכל לעזור באבחון ובהתאמת הטיפול.


״המחלות הנלוות ניתנות לשליטה ולטיפול, כאשר מזהים אותן מבעוד מועד. חשוב שהחולים בפסוריאזיס והרופאים המטפלים יהיו מודעים לתסמינים״


גם בעיות במערכת העיכול אינן זרות למרבית האוכלוסייה. רבים סובלים מכאבי בטן ספורדיים הנגרמים משלל סיבות. עם זאת, כ-10% מן החולים בפסוריאזיס עלולים לסבול ממחלת מעיים דלקתית, בעיקר כרון, המלווה בין היתר בתסמינים של כאבי בטן קשים, שלשולים מרובים (לעיתים מלווי דם), עוויתות בבטן, ירידה במשקל ועוד. ״תסמינים מתמשכים עלולים להוביל לחוסר איזון מטבולי ואף להיצרות או חסימת מעיים. במקרה של מחלת מעיים דלקתית, בדיקות הדם יראו לרוב עליה במדדי דלקת״, מבארת ד״ר מץ. במידה שתסמינים אלו מופיעים אצל המטופל יש לפנות לגסטרואנטרולוג. בדיקת הרופא תכלול בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה ואם יש צורך גם בדיקות הדמיה (גסטרוסקופיה או קולונוסקופיה) על מנת למצוא את מקור הבעיה ולהתאים את הטיפול.

כשליש מחולי הפסוריאזיס בדרגת חומרה קשה יסבלו מתסמונת מטבולית, המאופיינת על ידי יתר לחץ דם, השמנת יתר ו/או סוכרת ודיסליפידמיה. התסמינים עלולים לבוא לידי ביטוי בין היתר בכאבי ראש, טשטוש ראיה, קושי בריפוי פצע, חולשה, עייפות, נטייה לזיהומים ועוד. ״טיפול בתסמינים חיוני על מנת להפחית את הסיכון ללקות באירוע מוחי, לחלות במחלות לבביות ועוד. אולם האבחון משמעותי גם עבור התאמת הטיפול התרופתי. יעילות הטיפול תושפע בין היתר ממסת רקמת השומן הדלקתית, וישנם אף מחקרים המצביעים על קשר בין ירידה במשקל (ניתוח בריאטרי), לשיפור במצב הפסוריאזיס״, אומרת ד״ר מץ.

ד"ר חגית מץ

דלקות עיניים, המתבטאות באדמומיות בעיניים, כאבי עיניים וראש, ירידה או הפרעות בראיה, יכולות להיות דלקות עיניים "רגילות", הנובעות מתגובה אלרגית עונתית, מזיהום חיידקי או נגיפי ומסיבות נוספות, אך גם יכולות להיות תסמינים של אובאיטיס, ממנה סובלים כשני אחוזים מהחולים בפסוריאזיס. ״ישנה חשיבות מכרעת באבחון נכון של המחלה ובטיפול יעיל ויסודי, על מנת למנוע פגיעה בראיה ועל מנת לאפשר קבלת טיפולים המטפלים הן בפסוריאזיס והן במחלה העינית״, קובעת ד״ר מץ.

מצוקה, חרדה ודיכאון הם לעיתים נחלתם של כלל האנשים הסובלים ממחלות כרוניות, ובעיקר מחלות עור. תסמינים כגון חוסר עניין בנעשה סביב, דכדוך, תשישות, קשיי שינה, עצבנות, תנודות רגשיות, קושי בתפקוד יומיומי, קשיי ריכוז ועוד, מאפיינים את המחלות הללו. שינויים באורחות חיים, ייעוץ וטיפול תרופתי מסייעים ומקלים על ההתמודדות. ״חשוב לזכור שאלו הן מחלות לכל דבר, וכי פנייה לרופא תסייע בקבלת טיפול ועזרה״, מזכירה ד״ר מץ.

למרות רשימת המחלות והתסמינים המדאיגים, ד"ר מץ שומרת על נימה אופטימית. "כשפותחים את הספרות המקצועית, רואים רשימה ארוכה של מחלות הנלוות לפסוריאזיס, ואוסף רב של מאמרים בנושא. חייבים לזכור כי בכל זאת, מדובר באחוזים בודדים שיסבלו מאותן המחלות, בעיקר בקרב אנשים הסובלים מפסוריאזיס קשה. המחלות הנלוות וכמובן הפסוריאזיס ניתנות לשליטה ולטיפול, כאשר מזהים אותן מבעוד מועד״.

״חשוב שהחולים בפסוריאזיס והרופאים המטפלים יהיו מודעים לכל התסמינים הללו, לנורות האזהרה האדומות. המודעות מאפשרת קבלת טיפול רפואי מתאים, על ידי רופאים מומחים. חולים יכולים לקחת חלק משמעותי בשמירה על בריאותם אם הם יזכירו לרופא המטפל שהם סובלים מפסוריאזיס ויהיו מודעים לכך שהתסמינים הללו עלולים להיות קשורים למחלתם. הגברת המודעות ומסירת מידע מלא מבטיחה את קבלת הטיפול הרפואי הטוב ביותר, המקיף ביותר והנכון ביותר עבור אותו האדם", מסכמת ד״ר מץ.

DAGenMed/2020/012

לכתבות נוספות